İçdaş nakliye süreçlerini GoLive ile dijital ortama taşıdı

Demir çelik sektöründe dünya devi olan İçdaş, nakliye operasyonlarını optimize ederek daha verimli planlamak için GoLive danışmanlığında SAP Transportation Management (Nakliye Yönetimi) projesini başarı ile tamamladı. Demir çelik sektöründe ilk ve referans olma özelliği taşıyan projeyle nakliye planlamasının dijital ortamda yapılması, nakliye süreçlerine ilişkin maliyet ve giderlerin detaylı takibi, araç ve rota optimizasyonu, Araç Takip Sistemi entegrasyonu hedeflendi.

SAP TM çözümleri konusunda en fazla proje gerçekleştiren çözüm ortağı olduğu için bu projede GoLive tecrübesine güvenen İçdaş, proje kapsamında SAP Nakliye Yönetimi (TM), SAP Portal ve SAP Fiori kullanımına geçti. GoLive'ın geniş danışman ekibinin SAP ürün ve modülleri üzerindeki kapsamlı bilgi birikimi, çözümlerin entegrasyonu sırasında avantaj sağladı.

İçdaş bu projeyle birlikte müşterilerine verdiği nakliye hizmetlerinin anlaşma koşullarını sisteme tanımlayarak, nakliye maliyetlerini planlama aşamasında görüntüleyebilir hale geldi. Araçlarla ilgili detaylı bilgilere erişim sağlanarak, yapılan her taşıma için gider dağılımlarının doğru ve anlık olarak raporlayabiliyor. GoLive araç takip sistemi konum bilgilerini SAP'ye entegre ederek, sefer sürelerinin gerçek veriler üzerinden hesaplanmasını mümkün kıldı. Böylelikle sefer planlamaları daha isabetli yapılıyor.

En uygun aracın otomatik olarak seçilmesini sağlayan araç optimizasyonu sayesinde, İçdaş'ın araç doluluk oranları artırıldı. Projeyle birlikte rota optimizasyonu da yapıldı ve en uygun rotanın sistem tarafından belirlenmesiyle birlikte zaman ve maliyet avantajı sağlandı. İçdaş projenin bir sonraki adımında kara nakliye operasyonlarının kontrol altına alınmasının ardından, gemi ve tren nakliye operasyonlarını da sisteme dahil etmeyi planlıyor.